Koku Tespiti

Genel itibariyle klozet, lavabo ve tuvaletlerden kaynaklanan kötü kokular, zamanla evdeki ve iş yerlerindeki yaşam kalitesini düşürmektedir. Kötü kokularla baş edebilmek ve koku tespitini doğru şekilde gerçekleştirebilmek, sanıldığı kadar basit bir iş değildir. Pis kokulardan kurtulmak için çok çeşitli yöntemler olsa da; bazen bu yöntemler de işe yaramamakta ve koku tespiti, gittikçe büyüyen bir sorun haline gelmektedir.

Kötü Koku Problemi Olduğunu Nasıl Anlarız?

Düzenli olarak temizlik yapıldığı, lavabo ve giderler temiz kullanıldığı halde, hiç geçmek bilmeyen, evden hiç çıkmayan bir koku alıyorsanız; muhtemelen sizin yaşadığınız yerde bir koku problemi var demektir.

Genelde lavabolardan ya da klozetlerden gelen bu dayanılmaz koku, acil durum alarmı niteliğindedir ve en kısa zamanda müdahale edilerek halledilmesi gereken bir sorun haline gelmiştir.

Lavabolardan Neden Koku Gelir?

Lavabo ve banyo giderlerinden koku gelmesinin birçok nedeni olabilir.

Başlıca olası nedenler:

  • Tuvalet ve lavabo gider borularında oluşan tıkanıklıklar
  • Lavabolarda bulunan sifonun düz olması nedeniyle, giderdeki koku lavabodan çıkmakta ve kötü kokuya sebebiyet vermektedir.
  • Tuvalet ve banyonuzda, havalandırma boşluğu varsa; binanın ana gider hattındaki bir boru çatlağı vb.. sorun nedeniyle koku oluşması olasıdır.
  • Tuvalete S pimaş borusu takılmamış olması da kötü kokuya bir nedendir.
  • Binanızdaki ana gider hattının bir ucu çatıya kadar çıkmaktadır. Eğer bu hat, çatı seviyesinden biraz fazla olmazsa; soğuk ve rüzgarlı havalarda kötü kokuya sebep olur.
  • Özellikle mutfak lavabosunda, zaman biriken yemek ve yağ atıkları tortu halini alarak pis bir koku yayarlar.

Lavabolardaki Kötü Koku Nasıl Yok Edilir?

Lavabolarda oluşan kötü kokuları yok etmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Gerekli kontrolleri yaparak, kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

  • Lavabo gider borusunun S şeklinde olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tip borularda su birikintisi oluşacağından, kötü koku çıkışı engellenmiş olur.
  • Gider boruları kontrol edilerek, birikmiş yemek artıkları temizlenmelidir.
  • Tuvalet taşlarının kenar noktalarında boşluk varsa, silikonla kapatılması gereklidir.
  • Lavabo gider borularının, bağlantı noktaları kontrol edilerek; esnek contalar sıkıştırılmalıdır.

Bu gibi yöntemlerle kötü kokudan kurtulmaya çalışabilirsiniz. Fakat, yine de bu sorun devam ediyorsa; koku tespiti için profesyonel ve uzman bir ekipten yardım alabilirsiniz.

Koku Tespitini Nasıl yapıyoruz?

Öncelikle kötü kokunun kaynağını bularak, ana problemi ortaya çıkartıp koku tespitini yapıyoruz.. Lavabo borusu, tıkanıklık yüzünden koku yayıyorsa; kameralı cihazlarla kırma dökme yapmadan tıkanıklığı gideriyoruz ve sizi, kötü kokudan kurtarıyoruz.

Kötü koku sebepleri arasında diğer olasılıklar da; birikmiş yemek artıkları, contası gevşemiş bağlantı noktaları, iyi monte edilmemiş tuvalet taşları ya da çatlak pimaş borulardır. Sorunun neyden kaynaklandığını kısa zamanda çözen uzmanlarımız, hızlı ve güvenli bir şekilde koku tespitini yaparak problemi ortadan kaldırmaktadır. 

Bölgelerdeki Örnek Çalışmalarımız