Kanal Açma

Sıklıkla yaşanan bir tesisat problemi de kanal tıkanıklık açma problemidir. Evlerde, iş yerlerinde, restoranlarda vb.. birçok yerde çok fazla yaşanan bu sıkıntıya sebep olan birkaç durum vardır. Öncelikle bilinmelidir ki, kanal tıkanıklığını anlamak için birkaç yöntem vardır ama kanal açmaya ihtiyaç duyduğunuzu, müdahale gerektiren bir duruma geldiğini anlamak için bazı noktalara dikkat çekmekte fayda var:

Kanal açma işlemine ihtiyaç olup olmadığını nasıl anlarım?

 • Mutfak ve banyo giderlerinde su birikmesi yaşanıyorsa,
 • Lavabolarda biriken su, pompa yardımıyla da akmıyorsa,
 • Tuvaletlerde sifon çektiğinizde, su döktüğünüzde taşma gibi sorunlar oluyorsa,
 • Lavabolardan ve gider borularından kötü kokular geliyorsa,
 • Evde, işyerinde nedenini bulamadığınız bir kötü koku mevcutsa

Büyük ihtimalle, yaşadığınız ya da çalıştığınız yerde kanal açma ihtiyacı var demektir. Tüm bu sebepler, kanal açma işlemine ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilmektedir. Peki, bu sorun neden oldu?

Kanal tıkanıklığı neden olur?

Kanal tıkanıklığına sebep olan bazı etkenler olduğu bilinmektedir. Bunları, bazı ana sebepler arasında gösterebiliriz.

 • Lavabolara dökülen atık yağlar,
 • Banyo giderini tıkayan saç ve sabun döküntüleri,
 • İnşaat döneminden kalma tuğla, taş vb.. parçalar,
 • Küçük çocukların tuvalete kazara atmış oldukları küçük oyuncaklar,
 • Uzun süreli kullanım dolayısıyla, gider borlarında birikmiş, katılaşmış kirler ve tortular

gibi çoğaltılabilecek birçok sebep, kanal tıkanıklığına zemin hazırlamaktadır. Bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir, fakat bazen de elinizde olmayan sebeplerden dolayı da bu ve benzeri talihsizlikler de yaşanabilmektedir.

 

Kanal açma işlemini kendim yapabilir miyim?

Küçük çaplı tıkanıklıklarda bazı çözüm yöntemlerini kendiniz uygulayabilirsiniz. Örneğin; lavabo tıkanıklığında ya da banyo gideri tıkanıklığında pompa yardımıyla tıkanıklığı bir süreliğine gidermeniz mümkündür.

Bazen de birçok insan, marketlerde satılan kimyasal lavabo açıcı çözeltileri kullanarak da lavabo ve banyo giderlerini açmaya çalışmaktadır. Bu kimyasalları kullanmak, sizi kısmen çözüme ulaştırsa da; bilinmelidir ki, belki de bu size daha büyük bir maddi külfet getirecektir. Çünkü bu güçlü kimyasal çözeltiler, gider borularına da zarar verebilmektedir. Belki de gider borularını eritmekte ve daha büyük bir soruna sebep olmaktadır.

Son yıllarda birçok insan, bu kimyasal çözeltileri kullanırken ciddi yaralanmalar da yaşamıştır. Çözeltinin üzerine kaynar su dökerken, yaşanan yaralanmalar gittikçe artmaktadır. Bunun gibi riskleri de düşünerek hareket etmekte fayda vardır.

Belki de en doğrusu, riske girmeden, güvenilir ve uzman bir ekipten yardım almaktır.

Kanal açmaya ne zaman ihtiyaç duyulur?

Yukarıda belirtilen olası nedenler dolayısıyla, kanal açma işlemine, lavabo tıkanıklıklarında, nerden geldiği belli olmayan kötü kokular hissedilmeye başlandığında ya da çok eski ve hiç bakım – onarım çalışması yapılmamış binalarda ihtiyaç duyulmaktadır.

Fazla ertelemeden, sorunu çözmek en güzel ve doğru adımdır. Çünkü, zamanında yapılmayan müdahaleler, daha büyük sorunlara da neden olmaktadır.

Kanal açma işlemi, en kısa zamanda profesyonel ve bu işi iyi bilen ustalara emanet edilmelidir. Çünkü zamanında müdahale edilmeyen gider borularında yaşanan tıkanıklıklar, o gider borularının çatlamasına, kırılmasına ve kullanışsız hale gelmesine de yol açmaktadır. Tüm bunlar da ek bir masraf demektir. Eğer zamanında bakım ve onarım çalışması yapılsa, gider borularının yenilenmesine de gerek kalmaz.

Kanal Açma işleminde gider boruları zarar görür mü?

Eğer doğru zamanda müdahale yapıldıysa, yani henüz gider borularında herhangi bir kalıcı hasar oluşmadıysa, yapacağımız kanal açma işlemi esnasında gider boruları kesinlikle zarar görmemektedir. İşinde uzman, yılların deneyimi ile çalışan ekibimiz ve ustalarımız, büyük bir hassasiyetle ve özenle kanal açma işlemini gerçekleştirmektedir.

İşlem esnasında kullandığımız özel kameralı cihazlar ve robot cihazlar yardımıyla, kanal tıkanıklığının ana sebebi tespit edilmekte ve bu sebebe uygun bir çözüm yöntemi bulunmaktadır. Kameralı cihazla görüntülenen kanal tıkanıklığı, gerekli aletler yardımıyla açılmaktadır.

Eğer, kanal açma işlemi yapılırken; gider borularında olası bir çatlak ya da kırılma olduğu gözlemlenirse, sizden alacağımız onay ile gider borularında ve tesisatta yenileme çalışması da gerçekleştirilmektedir.

Kanal açma işleminde hangi cihazlar kullanılıyor?

Bahsettiğimiz gibi, kanal açma işlemi esnasında son teknoloji, özel kameralı ve robot cihazlardan faydalanmaktayız. Bu cihazların ekran görüntülerinden, kanal tıkanıklığının, tesisat sorunlarının tam olarak nereden kaynaklandığını nokta atışlarla %100 güvenilir bir şekilde tespit edebilmekteyiz.

İşimizi şansa bırakmadan, direkt olarak sorunlu bölgeyi bulup, ona göre bir müdahale yapmaktayız. 

Kanal açma işlemi kırıp dökmeden mi yapılıyor?

Evet, kanal açma işlemini gerçekleştirdiğimiz esnada, kesinlikle duvarlarınızda, mermerlerinizde ya da fayanslarda bir kırma dökme yapmıyoruz. Özel cihazlarımız sayesinde, kırma dökme yapmadan kanal açma işlerinizi sonuca ulaştırmaktayız.

Kanal açmada niçin profesyonel bir ekipten yardım almalı?

Profesyonel, deneyimli ve işini bilen bir firmadan ve ekipten yardım almak, her zaman için en doğru karardır. Çünkü, bazı kanal tıkanıklıklarında ya da diğer tesisat sorunlarınızda, dışarıdan çok fazla müdahale edemeyebilirsiniz. Sorun, sandığınızdan daha büyük olabilir. Bu sebepten, bizler, uzman ekibimizle, özel kameralı cihazlar eşliğinde, sorunun ana merkezine inerek bulup, çözmekteyiz.

Profesyonel ve iyi bir firmadan yardım almanın birçok avantajı vardır:

 • Zamandan tasarruf edersiniz.
 • Yaptığımız işin garantisini vermekteyiz.
 • Güvenilir ve yaptığı işin arkasında duran bir firmayla çalışmış olursunuz.
 • Ekonomik olarak bütçenizi sarsmaz.
 • Profesyonel, deneyimli ve usta bir ekiple çalışırsınız.
 • Kırmadan dökmeden işinizi çözmüş olursunuz.

Siz de, %100 müşteri memnuniyetini ön planda tutan, müşterilerinin menfaatini düşünen bir firma olan Protek ile çözüme ulaşın. Tüm kanal açma, kanal tıkanıklık açma ve benzeri tesisat problemlerinde, işinizi şansa bırakmayın. Tüm sorularınız için çağrı merkezimizi arayıp bilgi alabilirsiniz. 

Bölgelerdeki Örnek Çalışmalarımız